Árpa Attila:
Holtomiglan
A magyar Keresztapa – regény a kilencvenes évek
budapesti alvilágáról az Ulpius-ház Könyvkiadó
gondozásában
Árpa Attilának a Holtomiglan az első regénye, de nem az első könyve. Az olajszőkítés kulisszái között játszódó magyar Keresztapa-történet születéséről, a színész-rendező-író-producer így nyilatkozott: "Az olajmaffia története a magyar valóság egy nagyon is jellemző, de nem eléggé közismert epizódja, egyben egyedülálló és véres „tanmeséje” az emberi butaságnak és mohóságnak. Szereplői közül többen megszámolni sem tudták a milliárdjaikat… A korrupciónak Magyarországon olyan hagyománya van, mint a disznóölésnek. Semmit nem lehet tenni ellene, és az olajszőkítés az egyik legjobb példa rá. Olyan szinten voltak benne befolyásos emberek, hogy a mai napig nem tudtak senkit felelősségre vonni."
Bűn, szerelem, halál - Magyarország a kilencvenes években. Levi, a gengszter keménységű kamasz a budapesti maffia elitjébe küzdi fel magát, de beleszeret az egyik nagyfőnök lányába. Hamarosan lehetetlen döntés előtt találja magát: ha megöli szerelme apját, ő lesz az új helytartó, de örökre elveszíti a lányt. Ha nem, egy csapásra véget ér a pályafutása, és ő maga válik célponttá.
Árpa Attila első regénye Levi alvilági karrierjének és szerelmének történetével mutatja be hitelesen a magyar olajmaffia korszakát, amikor milliárdok forogtak kockán és a kivégzések mindennaposok voltak. A Holtomiglan figurái brutálisak, helyenként talán fel is ismerhetők, a nagyrészt Budapest ismerős utcáin játszódó sztori pedig egy akciófilm sebességével pörög. Mélyszegénység és irracionális luxus - sokszor egyetlen ember életében. Közben pedig szép lassan összenő a politikai elit a pénzvilággal, a bűnüldözés az alvilággal. A könyv a romantika és a véres valóság hátborzongató keveréke. A nyájasan brutális keresztapák birodalma. Érzelmek, erő és szeretet van benne. Letehetetlen, különleges, izgalmas, legfőképpen pedig hiteles.
A színész-író-rendező-producer Árpa Attila Münchenben született és érettségizett. A Színház-és Filmművészeti Főiskolára járt, majd 1997-től az RTL Klub producere lett. Az RTL-nél, később a TV2-nél eltöltött évei alatt közel ötven tévéműsornak volt ötletadója és/vagy producere. A kereskedelmi televíziózás után váltott: film-és sorozatszínészként több mint húsz, főleg amerikai filmben és sorozatban játszott. Legutóbbi munkái között van például a Válaszcsapás és a Ken Follett regényéből készült, Az idők végezetéig (World without End) c. sorozat. A Czukor Show c. filmben nyújtott alakításáért remek kritikákat kapott, a filmet pedig díjra jelölték a Shanghai-i Filmfesztiválon. A Pál Adrienn c. film, amelynek producere volt, Cannes-ban FIPRESCI-díjat nyert.
A negyvenéves Árpa Attila jelenleg a Gyerektolvajok c. gyermekmusicalen, az Argo 2-n és egy Rodolfó életéről szóló filmen dolgozik, valamint játszik a Karinthy Színházban.
Könyvei: Ha én ezt a klubban elmesélem (2004.), Macsópapák (2007), Tükörváros titka (ötletadó és társszerző, 2008), Holtomiglan (2012.)
Árpa Attila olajat szőkített
Árpa Attila belevetette magát az alvilágba. A színész-író-rendező-producer a magyar maffia működését mutatja be élete első regényében és hogy a kép még valóságosabb legyen, az olajszőkítés lényegét is elmagyarázta egy kis pezsgő és málnaszörp segítségével egy budapesti bárban.
STOP: Honnan jött az ötlet, hogy a magyar olajmaffiával, a '90-es évek világával foglalkozz?
Árpa Attila: Onnan, hogy amikor Magyarországra jöttem, ez a világ fogadott. Egy rendezett, békés rendszerben működő Németországban éltem, majd egyszer csak azt láttam, hogy Európa kellős közepén autókat robbantgatnak fel, luxusautókban fejbe lőnek maffiafőnököket. Nem is gondoltam, hogy ilyesmi egyáltalán létezik. Azért ezt a korszakot karoltuk fel, mert a valódi alvilág ekkor zajlott leginkább mindenki szeme láttára. És az sem titok, hogy ezzel A Keresztapa című mestermű egyfajta magyar megfelelőjét szerettem volna létrehozni.
A regény főszereplője Levi. De sokan megjelennek még rajta kívül, akiket szintén elég részletesen leírsz, külső megjelenését vagy szokásait tekintve. Mennyire konkrétak ezek a szereplők?
Vannak olyan szereplők, akik tényleg léteztek vagy a mai napig léteznek: róluk mintáztam a karaktereimet. A könyv végén le is írom, hogy kit ki ihletett. De természetesen vannak teljesen kitalált karakterek is és van olyan, amikor több karaktert gyúrtam össze. Tehát a szereplők nagy része valódi személy volt, a fikcionálisakat pedig próbáltam úgy leírni, hogy teljes mértékben hitelesek legyenek.
Komoly témához nyúltál. Nem volt benned félelem?
Nem igazán, mert ez nem egy tényfeltáró regény. Senkit nem akarok itt leleplezni, lejáratni, hanem inkább egy kort szerettem volna ábrázolni. De bízok abban, hogy olyanok is el fogják olvasni, akiknek közük volt hozzá, akár kíváncsiságból, akár azért, hogy eldöntsék, történjen-e bajom, vagy sem. Egyébként nem gondolom, hogy bárki, akinek köze volt az ügyhöz és magára ismer a könyvben, úgy tenné le, hogy neki nem tetszik, vagy rossz fényben tüntettem fel. Hiszen pont az alvilág lelkét és a bűnözők szívét próbáltam ábrázolni, majdhogynem romantikus fényben feltüntetni.
Ezek szerint előfordulhat, hogy megkeresnek?
Nem gondolom, hogy valamikor is megkötözve, megpofozva a Duna-parton találnának meg, egyszerűen azért, mert ebben a könyvben nincs olyanfajta leleplezés, ami bárkinek ártana. Akiknek ezzel gondjuk lehet, azok már nem élnek, vagy elég okosak ahhoz, hogy tudják, hogyha velem bármi történik az csak egy újabb reklám a könyvnek, tehát pont az ellenkezőjét érnék el.
A Holtomiglan az első regényed, ami a kritikusok szerint jól is sikerült. Vannak további ötleteid?
Szeretném folytatni, még legalább három-négy regényt írni, van ennyi történet bennem. És ahogy ez a könyvből is kiderül, elég filmszerűen írtam meg ezt is. Ennek oka, hogy tulajdonképpen az összes filmötletemet, amiről nem tudom, hogy valaha meg fog-e valósulni, regényben írom meg. S így legalább valamilyen formába eljut a nyilvánossághoz.
Filmet is szeretnél készíteni ebből a regényből?
Ha nem is nagyjátékfilmben, de talán egy tévésorozatban gondolkodom.
A jövőben az írás foglalkoztat majd, vagy a filmezés is megmarad?
A filmezés és az írás. A következő regény tematikája és története is megvan már, az is egy thriller lesz, de nem kifejezetten az alvilágról fog szólni. Erről még nem tudok nyilatkozni, mert el sem kezdtem írni. A filmezés marad továbbra is kamera előtt és mögött. Az Argo 2-vel is készülünk, van egy filmtervem Rodolfó életéről, nyáron egy rövidfilmet forgatunk angol nyelven és közben majd az új regényen dolgozom.
(Forrás: stop.hu, Borsos Zsuzsa engedélyével)