Fogyasztás-centrikus világunk alapja a vásárlás, ami az igények kielégítése mellett óriási környezetterheléssel jár. Ennek enyhítése céljából, mindenkitől elvárható, hogy vásárláskor tudatosan pakoljon virtuális vagy hagyományos kosarába. A tudatos vásárló szem előtt tartja, mire van valóban szüksége, mit fog megrendelni, becsomagoltatni, utaztatni. A vásárlói döntés ugyanis komoly nyomatékkal bír egy termék előállítási-, szállítási módjára, a csomagolás fajtájára, és sok minden másra.
A vásárlásból fakadó környezetterhelés egyik meghatározó eleme a csomagolás. Ha kevésbé csomagolt termékeket vásárolunk, már nagy lépést tettünk a bolygó fennmaradásának érdekében. Azonban a csomagolási hulladék nullára redukálása sajnos aligha megvalósítható, ellenben újrahasznosítása mindenki számára ajánlott: találjunk a funkcióját vesztett csomagolóanyagnak új szerepet!
A válasz egyszerű és „kézen fekvő”, mégis Magyarországon a termékek és csomagolásaik 67%-a hulladéklerakóba kerül, és mindössze 17%-át gyűjtjük szelektíven, ami egyáltalán megadja a lehetőségét az újrahasznosításnak. A legjobb megoldás maga az újrahasználat, amikor az adott csomagolást funkciója elvesztése után új szereppel látjuk el, megmentve a hulladékgyűjtőtől!
...Ez a tábla valamikor mérnöki asztal volt a gátcsinálás idején, de eltört a lába, itt hagyták Matulának. Azóta különféle szerepeket töltött be. Általában asztal volt, ámbár nem volt lába. Aztán gyúródeszka lett, de Matula a dohányt is ezen vágta, a szalonnát is, a halat ezen bontotta, a gombát ezen szárította, s általában táblának nevezte, mint ahogy az is volt. Ha aztán a tábla a sokféle használatnak megfelelően különféle színű és szagú kezdett lenni, homokkal megsúrolta a vízparton, és napon megszárította. Jelen állapotában sötétbarna színű volt.
(Fekete István: Tüskevár. Móra könyvkiadó, Budapest, 1974.189.p.)
Az Ötletdoboz kampány sok-sok papírt ment meg és tart a körforgásban azzal, hogy a csomagolóanyagot megmenti a kukától, így a sima papírdoboz - egy kis fantáziával - játékként születik újjá!
Az átalakítás során ügyeljünk arra, hogy kevés ragasztót használjunk és alkoholos filc helyett inkább ceruzával színezzünk. Így a készített játékot is a szelektív hulladékba tudjuk kidobni, ha már elhasználódott.
A papírra úgy gondol az ember, mint természetes eredetű, viszonylag gyorsan lebomló anyagra, ezért környezetbarátnak tekinthető. Azonban nem szabad elfelejteni azt sem, hogy gyártása jelentős vízszennyezéssel jár, az alapanyagához pedig sok fát kell kivágni.
A papír újrahasznosításának egy másik kimagasló módja, a kartonbútor.
A hullámkarton előnyös tulajdonságait kihasználva ugyanis iroda-, és lakberendezési tárgyakt lehet gyártani belőle, melyek otthonunkat, irodánkat teszik barátságosabbá. S ami a legmegdöbbentőbb, hogy a szekrények elkészítéséhez még ragasztót sem kell felhasználni, mert ötletes hajtogatással készülnek!
www.kartondesign.com
További tudnivalók: www.hulladekboltermek.hu
Akciós ár: a vásárláskor fizetendő akciós ár
Online ár: az internetes rendelésekre érvényes nem akciós ár
Eredeti ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár
Kiadói ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár árkötött könyvek esetén
Bevezető ár: az első megjelenéshez kapcsolódó kedvezményes ár
Korábbi ár: az akciót megelőző 30 nap legalacsonyabb akciós ára
Akciós ár: a vásárláskor fizetendő akciós ár
Online ár: az internetes rendelésekre érvényes nem akciós ár
Eredeti ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár
Kiadói ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár árkötött könyvek esetén
Bevezető ár: az első megjelenéshez kapcsolódó kedvezményes ár
Korábbi ár: az akciót megelőző 30 nap legalacsonyabb akciós ára