2013.12.20.
Ha éjjel-nappal könyvek közt élünk, akkor elsősorban nem könyvet szeretnénk karácsonyra. A Könyvesblog szerzői ezeknek örülnének idén, csakhogy ezt minden kedves olvasó tudja. Ezek igazi különlegességek.
2008 júliusában levelezni kezdett egymással két férfi. Baseballról beszélgettek, fociról és barátságról. Az egyiküket Paul Austernek hívták, megírta a New York trilógiát, utolsó könyve 2010-ben jelent meg Sunset Park címmel. A másikukat J. M. Coetzee-nek, aki a második dél-afrikai író volt, akit valaha irodalmi Nobellel díjaztak. És hogy ezek a tények mennyit változtattak a levelek tartalmán? Az égvilágon semennyit! A beszélgetés továbbra is a nőkről, a fociról és a politikáról szól, csak néha keveredett a mondandójukba olyan egzotikus írótéma, mint a mobiltelefon regénydramaturgiai vonatkozása. Kettejük levelezése az évek folyamán komoly barátsággá mélyül, hiszen, ahogy Coetzee (a barátainak csak John) is írta utolsó szemlézett levelének végén: „Mindennap új meglepetéssel szolgál a világ. Mindig tanulunk valamit.” Főleg egy kollégától. Itt és most.
1897. április 7-én, egy szerdai napon a tízéves Brenner József leült a naplója elé, és jelentőségteljesen belevéste: „Máma reggel 9 (fok) meleg volt az idő, az iskolába 7 óra 20 perckor indultam el.” A kisfiúnak kezdetben az időjárás, az iskolai kalandok, és a háromszori főétkezés volt a legfőbb közlendője, ám ahogy múltak az évek, a bejegyzések egyre többet árultak el a leendő író személyiségéről. A színházlátogatások, névnapi- és születésnapi mulatságok valamint a palicsi nyarak mellett megjelentek olyan felnőttes dolgok is, mint a szerelem vagy a halál, és kirajzolódott a korabeli Szabadka igazi arca. Csáth Géza hét évig írott gyerek- és kamaszkori naplóbejegyzéseit a „Méla akkord: hínak lábat mosni” című kötetben szemlézte Molnár Eszter Edina és Szajbély Mihály. Rajongóknak és időjárás-jelentés-függőknek kötelező darab!
„A háború gyermeke vagyok, a szónak nem csupán abban az értelmében, hogy a háború idején nőttem fel, hanem a háború is nevelt. Világlátott nő voltam már azelőtt, hogy felnőtt nő lettem. A bulik sztárjaként minden férfit az asztal alá ittam jóval azelőtt, hogy honfitársaimat Ásta Sigurðardóttir botránkoztatta. Gyakorló feminista voltam akkor, mikor ezt a szót az izlandi lapokban még le sem írták. Éveken át űztem a „szabad szerelmet” abban az időben, mikor a fogalmat még fel sem találták. És persze megcsókoltam Lennont, mielőtt erre a ritkán lakott, fagyos földdarabra elért volna a Beatles-mánia” – vallja magáról az izlandi Hallgrímur Helgason regényének hőse. A 80 éves Herbjörg María Björnsson egy garázsban él, ágyhoz kötve, egy számítógép és egy Hitler-tojás társaságában. Utóbbi nem más, mint egy kézigránát, mely „a második világháború alatt került a birtokomba, és elkísért jóban-rosszban, összes keserű, rögös házasságomon át”. Az ágyhoz láncolt nő ugyanakkor nem unatkozik: hol időpontot foglal le magának a krematóriumban, hol Facebook-oldalt készít az izlandi szépségkirálynő nevében. Közben pedig emlékezik, és amint felidézi eseményekben gazdag életét, egy súlyos titokra is fény derül.
Akciós ár: a vásárláskor fizetendő akciós ár
Online ár: az internetes rendelésekre érvényes nem akciós ár
Eredeti ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár
Kiadói ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár árkötött könyvek esetén
Bevezető ár: az első megjelenéshez kapcsolódó kedvezményes ár
Korábbi ár: az akciót megelőző 30 nap legalacsonyabb akciós ára
Akciós ár: a vásárláskor fizetendő akciós ár
Online ár: az internetes rendelésekre érvényes nem akciós ár
Eredeti ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár
Kiadói ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár árkötött könyvek esetén
Bevezető ár: az első megjelenéshez kapcsolódó kedvezményes ár
Korábbi ár: az akciót megelőző 30 nap legalacsonyabb akciós ára