2013.11.19.
Sok pszichológus próbálta már meghatározni, milyen is a jó játék. Legtöbbjük úgy véli, hogy a jó játék egyik alapvető ismérve, hogy a gyerekek képzelőerejét dolgoztatja, nem pedig készen adott sablonokat kínál. Fontos szempont még, hogy egymagában is tudjon vele a gyerek játszani, és közösségben is. Külön előny, ha a szülők számára is öröm a játékkal játszani.
Hat gyermek édesanyjaként állíthatom, hogy a LEGO és a Duplo ilyen játék. Gyerekeinknek igen kevés játékot vásároltunk, de a LEGO és a Duplo mindig közöttük volt.
Első LEGO-készletük az édesapjuk akkor már 30 éves készlete volt...ezt persze követte a többi. Amikor lakásbiztosítást kötöttünk, megkérdezte az üzletkötő, milyen értékeink vannak a lakásban, hát nekem csak a LEGO és a Duplo jutott eszembe. :)
Ebben a posztban összeszedtem néhány olyan ötletet, ami a LEGO és Duplo dobozok egészen új oldalát nyitja meg. Sok esetben kicsit didaktikus játékok ezek, de iskolába készülő és kisiskolás gyerekeink hálásak lesznek, ha az ismert és megszeretett játékaik segítségével jutnak a tudás birtokába! Az írás-olvasás elsajátítása által egy új dimenzióba kerülnek a gyerekek. Eddig a "térben" játszottak, alkottak, a betűk pedig a síkban való tájékozódást követelik meg. Nagy segítség, ha iskolába lépés előtt már átjárhatóvá tesszük számukra a két dimenziót. Rajzoljuk meg az építőelemeket a síkban és keressük meg, melyik kockának felelnek meg! Játszhatjuk úgy is, hogy egy lapra körberajzoljuk a Duplo elemeket, és ezekre kell ráhelyeznie azt, ami pont akkora, mint amit mi rajzoltunk. A megoldás után cserélünk, ő rajzol nekünk egy feladványt! Észre sem veszi, és máris ügyesednek az íráshoz használt kis kezecskék!
Nem baj, ha eleinte kevesebb építőelemmel rendelkezünk, pótoljuk őket rajzokkal!
Nagy előnye a papírnak, hogy egy mozdulattal variálható, átrajzolható. Így bármilyen mesét eljátszhatunk, akkor is, ha éppen nincs a meséhez való elem a dobozunkban: adjuk a ceruzát a gyerkőc kezébe, és elkészül gyorsan bármi is legyen az a hiányzó elem!
Az olvasás nem más, mint jelek dekódolása, hiszen a betűk tulajdonképpen a hangok jelei. Ezeket gyorsan felismerve, egy-egy hangot kapcsolunk hozzá, és már olvasunk is. Kutatások is kimutatták, hogy a színek felismerése és az olvasás elsajátítása között szoros kapcsolat áll fenn. Ezért is fontos, hogy gyermekünknek megtanítsuk a színek felismerését, egyeztetését. A Duplo kockák sokféle színben léteznek, különösen alkalmasak arra, hogy megnevezzük a színeiket, pl. "Kérek szépen egy kék kockát!" De adhatjuk feladatként azt is, hogy gyermekünk színek szerint válogassa szét az elemeket.
Kicsit nagyobb gyerekeknek a Dupló-elemek nagy segítség a az első matekórákon is. Sokszor látom, hogy a munkafüzeten kívül nagy szükségük van arra is, hogy konkrét tárgyakon is megfigyelhessék a feladatokat.
Az elemekkel nyomdázhatunk is, az írás-olvasás első időszakában akár betűket is!
Különböző sorozatokat rakhatunk ki, amelyek szabályát ki lehet találni, és lehet folytatni! Fontos, hogy ne mindig a szülő legyen az, aki feladványt talál ki! A gyerekek is ügyesen tudnak szabályt alkotni. Játszhatunk az elemek színével, méretével, formájával, számával.
A mennyiségek megfigyeléséhez is kiváló eszköz, készítsünk hozzá kis füzetkét is!
Jól látható, mennyivel nőtt a mennyiség!
Társasjátékot is varázsolhatunk pár pillanat alatt néhány Dupló-kocka segítségével. A szabályokat mi találjuk ki!
Fehér kocka: start és cél
Kék kocka: előre léphetsz (négy pöttyös kockánál egyet, nyolc pöttyös kockánál kettőt)
Piros kocka: lépj vissza! (ugyanúgy, mint a kéknél)
Sárga kocka: egyszer kimaradsz
Zöld kocka: be kell várnod a mögötted jövőt, ha éppen te vagy az utolsó, akkor most utoléred az előtted lévőt!
Mérhetünk az elemekkel hosszúságot: egy kedvenc könyvét, a gyermek cipőjét, de akár magát a gyerkőcöt is!
És persze nem csak hosszúságot, de súlyt is! Meg tudod tippelni, egy olló hány Dupló-kockával egyenlő súlyú?
Gondolnád, hogy Scrabble partit is rendezhettek, ha van otthon pár Dupló kocka?
Nálunk nagy sikere volt a "kihívás" kártyáknak is. Nagyon egyszerű elkészíteni, egy este alatt elkészülhetsz vele! Fogj pár kartonlapot, és írj rájuk feladatokat a következő hétre! Pl. Építs labirintust, rakj össze egy repülőt, mekkora a legmagasabb Duplo-torony, stb. Ezeket a kártyákat tedd egy borítékba, és minden nap húzzon ki egyet a gyerkőc! Lesz olyan, amivel gyorsan elkészül, de biztosan lesz olyan is, amiért meg kell dolgoznia!
Természetesen figyelj rá, hogy a korának megfelelő kihívást adj neki!
Az interneten rendkívül sok ötletet találhatsz még, melyeket egyszerűen megvalósíthatsz a LEGO és Duplo készletek segítségével!
Akciós ár: a vásárláskor fizetendő akciós ár
Online ár: az internetes rendelésekre érvényes nem akciós ár
Eredeti ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár
Kiadói ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár árkötött könyvek esetén
Bevezető ár: az első megjelenéshez kapcsolódó kedvezményes ár
Korábbi ár: az akciót megelőző 30 nap legalacsonyabb akciós ára
Akciós ár: a vásárláskor fizetendő akciós ár
Online ár: az internetes rendelésekre érvényes nem akciós ár
Eredeti ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár
Kiadói ár: kedvezmény nélküli könyvesbolti ár árkötött könyvek esetén
Bevezető ár: az első megjelenéshez kapcsolódó kedvezményes ár
Korábbi ár: az akciót megelőző 30 nap legalacsonyabb akciós ára